Istnieje wiele powodów, dla których ludzie popadają w długi. Niektóre z nich to m.in:
nabywanie dóbr, na które realnie nie mogą sobie pozwolić. Wówczas pojawia się zapalnik problemu, zaciągamy dług, bierzemy pożyczkę, lub nawet kilka, a częściej kupujemy na raty, których nasz dochód nie jest w stanie pokryć. Problem często określa się mianem „życia ponad stan”. Jest to jedna z największych przyczyn zadłużenia, ale czy jedyna?
Bardzo często eksponujemy złe nawyki – Wszyscy je mamy, np. takie jak palenie lub picie wytrawnych alkoholi z najwyższej półki. Często po prostu nie potrafimy oszczędzać, a jest to nawyk, który powinno się tworzyć w sobie od najmłodszych lat. Jeśli koszty tych nawyków sumują się one do większej ilości niż powinny, mogą łatwo doprowadzić do problemów z zadłużeniem (a jednocześnie problemów zdrowotnych).
Bądźmy jednak wyrozumiali, niekiedy to nie jest zupełnie nasza wina. Inflacja rośnie i brak wystarczającej ilości pieniędzy zwyczajnie dotyka coraz więcej przeciętnych rodzin. Załóżmy, że w rodzinie pracują na pełen etat dwie osoby, a mimo to, nie posiadają one środków na pokrycie swoich podstawowych wydatków – https://wyzerujdlugi.pl/ Ta sytuacja jednak nie jest jeszcze najgorsza, bowiem dotykają nas problemy zdrowotne, niekiedy kalectwo, nieprzewidziane okoliczności, czy też problem bezrobocia w przypadku zamknięcia zakładu pracy, czy firmy.
Pierwszym krokiem do wyjścia naprzeciw zadłużeniu, jest rozpoznanie, co do niego doprowadziło w pierwszej kolejności. Oto kilka głównych powodów, dla których popadamy w długi:
1) Brak wystarczającej ilości pieniędzy zaoszczędzonych na nagłe wydatki;
2) Niewłaściwe planowanie budżetu i wydawanie zbyt dużo na niepotrzebne rzeczy;
3) Niezrozumienie, jak działa oprocentowanie kredytów i kart kredytowych.