Izolacja rur CO jest bardzo istotna. W nowym budownictwie jest standardem i wymogiem, gdyż jej stosowanie ma istotne korzyści. Warto o tym pamiętać. Podpowiadamy, co musicie wiedzieć o izolowaniu rur, aby praca była efektywna. Jak izolować rury CO?
Rodzaj otuliny należy dobrać między innymi do temperatury wody, tej w instalacji i tej w otoczeniu, w którym rury będą układane. Istotna jest także średnica rur. W przypadku dużej różnicy pomiędzy temperaturą wody w instalacji a otoczenia izolacja rury CO powinna być solidniejsza, grubsza lub o lepszym współczynniku (niższym). Współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej powinien przekraczać 3000. Wówczas otulina nie traci swoich właściwości izolacyjnych, gdyż dużo gorzej absorbuje wodę.
Warto pamiętać, że otulinę dopasowuje się do zewnętrznej średnicy rury, dopuszcza się tylko minimalny luz.
Istnieją dwie opcje do wyboru i każda ma swoich zwolenników i przeciwników. Instalatorzy często zakładają izolację w trakcie montażu rur, jednak lepszą opcją jest jej założenie już po montażu, po przeprowadzonej próbie szczelności. Łączenie należy umieszczać od dołu, aby w przypadku pojawienia się nieszczelności woda miała którędy wypłynąć. Szczelność jest istotna, aby nie dopuścić do tworzenia się mostków termicznych.
Najczęściej stosowane otuliny to otuliny z pianki polietylenowej lub poliuretanowej, a także otuliny z wełny mineralnej pokrytej folią.