Współczesny człowiek wytwarza ogromne ilości śmieci. Aby nie dopuścić do całkowitego zaśmiecenia planety, coraz większą uwagę przykłada się do odzyskiwania i powtórnego przetwarzania odpadów. Wprowadzenie zmian w prawie wymuszających segregowanie śmieci, ma na celu powstrzymanie niekorzystnych zmian zachodzących w klimacie.
Zarządzanie lub gospodarowanie odpadami to zgodnie z definicją zespół czynności polegających na ich zbieraniu, transportowaniu, odzyskiwaniu oraz unieszkodliwianiu. Wykonywaniem tego rodzaju zadań zajmują się specjalistyczne firmy dysponujące odpowiednim sprzętem oraz kadrą pracowniczą. Jeszcze do niedawna śmieci odbierane z gospodarstw domowych trafiały od razu na składowiska. Obecnie coraz częściej zostają posortowane i poddane dalszej obróbce. Pozwala to znacząco zmniejszyć ilość oraz wielkość miejskich wysypisk.
Odzyskiwanie i ponowne przetworzenie odpadów w celu uzyskania nowych produktów nazywane jest recyklingiem. Zastosowanie tej metody pozwala zmniejszyć koszty produkcji, a także ograniczyć negatywny wpływ przemysłu na środowisko naturalne. Do powtórnego przetworzenia nadają się odpady ze szkła, papieru, plastiku oraz metali. Proces recyklingu znacząco ułatwia prawidłowa segregacja śmieci. W nowoczesnych firmach wykorzystuje się także odpady organiczne pochodzące z kuchni lub ogrodów. Grupę produktów, które podlegają biodegradacji, wykorzystuje się do wytwarzania energii elektrycznej lub nawozu w postaci kompostu.