Połączenia skręcane są bardzo często i chętnie wykorzystywane w przemyśle. Za ich pomocą można składać w jedną całość rozmaite maszyny i urządzenia. Co ważne, połączenia tego typu można bardzo łatwo rozebrać, poprzez ich rozkręcenie. Po wykonaniu odpowiednich czynności serwisowych, ponownie skręca się urządzenie i może ono nadal działać. W odróżnieniu od połączeń spawanych, zgrzewanych i lutowanych, są one więc bardzo przydatne tam, gdzie sprzęt wymaga regularnych prac konserwacyjnych. Nawet mimo faktu, że nie osiągają tak wysokiej wytrzymałości mechanicznej.
Aby nie dochodziło do uszkodzeń połączeń gwintowanych i skręcanych, konieczne jest stosowanie śrub i nakrętek odpowiedniego rodzaju. Należy dobrać je indywidualnie, pod kątem każdego konkretnego połączenia. Ważna jest długość gwintu, jego dopasowanie do miejsca, gdzie śruba będzie wkręcona. Niezmiernie istotne jest także zastosowanie materiału o wystarczającej twardości, odpowiedniej dla danego typu obciążeń.
Nie można zapomnieć też o sposobie, w jaki śruba lub nakrętka będzie dokręcana kluczem. Najczęściej stosuje się łeb sześciokątny, jednak przy bardzo dużych siłach zdarza się, że następuje ścięcie takiego łba. Wtedy nie ma już możliwości, by śruby wykręcić. Stąd duża popularność śrub imbusowych, inaczej zwanych ampulowymi. Na stronie https://www.kristal.net.pl/produkty/sruby-imbusowe-ampulowe/45 można dowiedzieć się więcej na ich temat. Oprócz nich stosuje się także wkręty z łbem typu Torx.