Sztukateria stosowana na elewacji budynku spełnia kilka funkcji. Oprócz ułatwienia prac budowlanych podnosi atrakcyjność obiektu i pozwala dopasować bryłę budynku do otoczenia. Konieczność stosowania sztukaterii wynika z zaleceń organów nadzorujących szczególnie w dzielnicach zabytkowych. W innych przypadkach można stosować listwy i gzymsy styropianowe jako zamienniki dla drogich i trudnych w wykonaniu detali z materiałów ceramicznych lub mas cementowych. Gzymsy układane w poziomie na linii rozdzielającej kondygnacje pozwalają wyraźnie rozdzielić różne poziomy budynku i zastosowanie różnych kolorów tynków. Mogą one jednocześnie maskować uskoki wynikające z zastosowania różnej grubości izolacji termicznej lub występów znajdujących się pod systemem rynien, lub okapie dachu.
Gzymsy są ozdobą otworów okiennych i tworzą ciekawe aranżacje w starych i nowych budynkach. Detale takie są lekkie i nie wymagają specjalnego montażu i wzmocnień konstrukcji nośnej. Materiał, z jakiego są wykonane, jest łatwy w obróbce, więc dopasować listwy można do dowolnej realizacji prac wykończeniowych. Dodając inne elementy z ofert takich jak https://www.styrostyl.pl/, można tworzyć detale odporne na deszcz i zmniejszające możliwość powstawania pęknięć. Elastyczność styropianu pozwala na pracę elementu w przypadku występowania sił statycznych w budynku i elementach architektonicznych. Gzymsy to dekoracja również po wykonaniu prac przy ociepleniu ścian i wymianie stolarki okiennej.
Jasne, że tak! Skoro dzisiaj jest możliwość, by w prosty sposób wykreować taki gzyms, to czemu się na to nie zdecydować? Całe miasto na tym zyskuje wizualnie. Ja jak najbardziej popieram wykorzystywanie takich rozwiązań w przestrzeni publicznej, bo upiększa to nasze środowisko.